Zarastajúce nechty vedia potrápiť. Dá sa im však veľmi ľahko predísť!

Zarastený necht nie je len fráza, ktorú používame, ak sa nám nechce ísť na túru. Onychokryptóza, ako jej hovoria odborníci, je nepríjemný, bolestivý proces, počas ktorého necht mení svoj tvar a vrastá do nechtového valu. V tom lepšom prípade ho cítite niekoľko dní a prispôsobíte tomu svoju obuv i aktivity. V horšom prípade je nutné až chirurgické ošetrenie. Ako sa teda vyhnúť zarastaniu nechtov a čo robiť, ak vám tento problém skomplikoval život?

 

Prečo vlastne nechty zarastajú?

Jednou z príčin zarastajúcich nechtov je ich nesprávne strihanie. To môže až za 90% všetkých prípadov. Prevencia je pritom v tomto smere až primitívne jednoduchá. Necht je potrebné strihať rovno a jeho ostré hrany jemne zostrihnúť do oblúka. Necht by sa pritom nemal zastrihávať ani do hĺbky, ani do oblúka.

Ďalšou skupinou, ktorá opakovane zažíva problém zarastajúcich nechtov, sú športovci. Bežci, futbalisti či hokejisti vyvíjajú v dôsledku exponovanej aktivity neustály tlak na nechtové lôžko, ktoré má vo zvýšenej miere tendenciu zarastať. Rovnaký problém však zažívajú aj dámy, ktoré obľubujú vysoké opätky s úzkou špičkou. Ak sa ich aj napriek tomuto vedomiu nedokážete vzdať, dbajte na kvalitnú obuv a zvážte aj používanie gélových návlekov na prsty nôh. Štandardne je pri výbere obuvi vhodné zvoliť obuv s ohľadom na veľkosť palca, ku ktorému prirátate navyše pol až celé číslo obuvi. Praktickou radou pri výbere obuvi zároveň môže byť aj orientácia podľa dlhšieho prsta. Pokiaľ je teda druhý prst dlhší ako palec, obuv voľte podľa dlhšieho prsta.

A hoci patria medzi minoritné aspekty zarastania nechtov, nedôsledne liečená mykóza či genetika sú takisto predpokladmi pre „úspešné“ zarastanie nechtov. Aspektom prispievajúcim k zarasteným nechtom je i nadváha spôsobujúca nedostatočné prekrvenie nôh či úraz v blízkosti nechtového lôžka.

 

Liečba zarastajúceho nechta

Vzhľadom na medicínsky pokrok a alternatívne riešenia dnes už našťastie vo väčšine prípadov nie je potrebná chirurgická liečba. Strhnutie nechtu, prípadne plastika nechtového lôžka sú krajnými riešeniami, ktorým sa často dá úspešne vyhnúť. Navyše nie sú definitívne, keďže sú po ich vykonaní časté recidívy. Vy sa tak aj po tomto mimoriadne nepríjemnom zákroku v lokálnej anestézii budete so zarastajúcim nechtom viac-menej s istotou boriť opakovane.

Iným riešením je nasadenie tzv. špony, kedy drôtenú či nalepovaciu šponu odborne aplikuje na to vyškolená pedikérka. Výhodou tejto metódy je relatívna bezbolestnosť, hoci nasadenie špony môže byť nepríjemné v prípade už prebiehajúceho zápalu. Úľavu však pocítite takmer okamžite a v ničom nebudete obmedzovaní. Ideálnym obdobím na aplikáciu špony je zima, počas ktorej si väčšina z nás dáva pauzu od gél laku na nechtoch nôh.

Ak ste, naopak, zástancom domácej liečby, prvou pomocou pri drobnom opuchu spôsobenom celodennou chôdzou či otlačením z topánky bude i vodný kúpeľ s magnéziovou soľou. Tá navyše pomáha predchádzať zápalom a čistí poranené okolie nechtu. Rovnako skvelým pomocníkom je aj olivový olej, ktorý po zmiešaní s tee tree v pomere 10:1 zabráni rozšíreniu infekcie. Nemenej prínosnou je aj kombinácia medu a citrónu a zmes olivového oleja s kurkumou. Nevhodným sú, naopak, bylinné kúpele. Váš stav môžu ešte viac zhoršiť, v tom horšom prípade viesť až k hnisaniu zapáleného miesta.

 

Správne strihanie nechtov je tá najlepšia prevencia

Hoci viete, že nechty zväčša zarastajú práve v dôsledku ich nesprávneho strihania, „kameňom úrazu“ je strihanie nechtov v rohoch. Rohy nechtu preto nikdy nestrihajte do zaobleného tvaru. Radšej sa sústreďte na zastrihávanie zarovno. Nezabúdajte ani na vhodnú obuv, ktorá je dostatočne voľná na špičke a najmä priedušná. Fajn by bolo myslieť i na pravidelnú návštevu kvalitnej pedikérky, ktorá vezme vaše nechty na nohách do parády.